Brotli Sıkıştırması Nedir?

img title

Web Brotli yazı tiplerinin çevrimdışı sıkıştırılması için 2013 yılında piyasaya sürüldü. Ardından, 2015'te Google, özellikle HTTP sıkıştırmasının kullanımını göz önünde bulundurarak, genel kayıpsız veri sıkıştırma için bir sürüm yayınladı


Brotli açık kaynaktır, gzip'ten daha iyi performans gösterir ve çoğu tarayıcı tarafından desteklenir. Bu sebeplerden dolayı Brotli kullanmalısınız.

Neden Brotli? 
Brotli tabletleri, 
CertSimple tarafından ölçüldüğü üzere gzip'ten daha düşük brotli performansına sahiptir: JavaScript için 
daha düşük HTML için 
daha düşük! 
daha küçük CSS ile  
daha küçük  Önemli bir fark, değil mi? 
, gzip'ten daha hızlı sıkıştırır 
devresindeki yaygın bir yanılgı, brotli'nin gzip'ten daha yavaş olduğudur. Bu doğru değil!
squash karşılaştırmasının sonuçlarından oluşan aşağıdaki tablo bunu daha net açıklıyor. 

Gzip ve Brotli farklı sıkıştırma seviyelerine sahiptir. Farkı yaratan varsayılan ayarlardır ve dikkat etmeniz gereken de budur. 
Brotli, varsayılan olarak maksimuma ayarlanmıştır. Ve sıkıştırma hızınızı optimize etmek için yapmanız gereken, onu varsayılan olarak kullanmaktır.

Daha Hızlı Sayfa Yükleme, Daha Hızlı Web Sitesi 
Web sayfası verileri daha hızlı ve çok daha küçük bir boyuta sıkıştırıldığında, yüklemek için daha az bant genişliği gerekir. Daha az bant genişliği kullanımı, daha hızlı  sayfa yüklemeleri anlamına gelir. 
Bahsedilen faydalar sayesinde, veri sıkıştırma için brotli kullanmak genellikle web sitesi yükleme süresinde önemli bir azalma sağlar. 

Peki bu web siteniz için ne anlama geliyor? Bu doğru, daha hızlı bir web sitesi!
Daha hızlı bir sayfa daha iyi sıralanacak ve arama sonuçlarında daha yüksek bir değer yansıtacaktır. 

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi 
Daha hızlı dosya boyutu sıkıştırma, daha hızlı  sayfa yükleme süreleri ve daha yüksek sayfa hızları, kullanıcı memnuniyeti anlamına gelir. 
Verimli ve Hızlı Yüklenen Web Sitesi, daha iyi performans  ve daha iyi  kullanıcı deneyimi sağlar. Bunu her şirket yapar. 

Tarayıcı Desteği 
Brotli ilk günlerinde çoğu tarayıcı tarafından desteklenmiyordu.Artık bu değişti ve Brotli sıkıştırmasını çoğu tarayıcıda kullanabilirsiniz, Brotli'yi denememek için hiçbir neden yok. 

Tarayıcınız Brotli'yi destekliyorsa, Accept-Encoding to 'br' yanıt başlığını içerir. 

Web sitesi kaynakları Brotli ile sıkıştırıldığında, içerik kodlama başlığının değeri "br" olur; 

Sunucu, tarayıcının Brotli'yi desteklemediği nadir durumlarda otomatik olarak gzip'e geri dönecek şekilde yapılandırılabilir. 

Peki neden daha iyi bir pozisyonda olmadı? 
geliştirici, mükemmel web sitesini oluşturmak için saatler harcıyor.Ve genellikle kısa sürede inşa etmeye çalışırlar. 
Statik sıkıştırma brotli, kaynakların her derlemede sıkıştırılmasını gerektirir. Daha yüksek sıkıştırma seviyeleri kullanıldığında, oluşturma süreleri önemli ölçüde artabilir. 
Brotli dinamik sıkıştırma için etkinleştirildiğinde, daha iyi sıkıştırma oranları için daha yüksek düzeylerde sıkıştırılan dosyalar daha uzun sürer, bu da daha uzun yükleme süreleriyle sonuçlanır, çünkü varlıklar tarayıcı tarafından "varlıklar" istendiğinde ve istendiğinde anında sıkıştırılır. Bu gecikme site performansını ve kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Brotli'yi nasıl kurarım? Nginx sunucusunu Google tarafından sağlanan Brotli 
sıkıştırma motoruyla kullandığımız bir örneği ele alalım. Mime tipi değeri 
 kontrol edilerek belirli dosya tipleri için seçici olarak kolayca açılabilir. 
Aşağıdaki örnekte, Brotli Sıkıştırma Düzeyini 9 olarak ayarlarken JS (uygulama/javascript) ve CSS (metin/CSS) dosya türleri için Brotli sıkıştırmasını seçerek etkinleştirdik. 

 Brotli -Sıkıştırma kullanıldığında harika bir kılavuz oluşturma işlemi sırasında ve WebPack gibi bir araçla gerçek zamanlı olarak hesaba katılmaz.

Son olarak 
Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok biçim olmasına rağmen, yalnızca birkaçı çoğu tarayıcı tarafından desteklenir ve çok azı yüksek kaliteli sıkıştırılmış veri  sunar. Brotli henüz popüler olmayabilir, ancak profesyonel kadrosuyla, onu bir araya getirmek için harcadığınız küçük çabaya değer.