Domain Yaşının SEO'ya Etkisi

img title

Alan adının yaşı, alan adının satın alındığı tarihten günümüze kadar geçen süreyi ifade eder. Alan adı ne kadar eski olursa, web siteniz arama motorlarının gözünde o kadar güvenilir olacaktır. 

Alan adı yaşı ve alaka düzeyi nedir? 
Alan adının yaşı, birçok arama motorunda önemli bir rol oynar. Google gibi arama motorları eski sayfalara daha yakından bakar.Alan adınız yaşlandıkça, orijinal metin, sık güncellemeler, bağlantı oluşturma ve SEO, istediğiniz anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. 

Domain yaşı nasıl kontrol edilir? Bir 
alan adının yaşını doğrulamanıza ve uygun işlemi yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç araç vardır. Alan adınızın yaşını öğrenmek için SEO Analizi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Yeni alan adlarının dezavantajları nelerdir?
Hepimiz çok daha fazla olan ve bugün hala var olan spam siteleri gördük. Bu sayfalar, Google'ın algoritması manipüle edilerek kısa süreliğine arama sonuçları sayfalarında çıkabilmektedir. Ancak Google bu siteleri çok hızlı bir şekilde tespit eder ve cezalandırır. Bu ceza nedeniyle, bu sitelerin sahipleri yeni alan adı satın alır ve aynısını tekrar yapmaya çalışır. Bu nedenle Google, uzun süredir ceza almamış, alan yaşı eski olan web sitelerini daha güvenilir bulduğundan, alan adı yaşı daha büyük olan web sitelerini tercih edebilir.

Ama tahmin edebileceğiniz gibi sadece sitenin yaşı değil, siteye link veren domainin yaşı da önemli. Başka bir söylentiye göre, yeni ücretsiz alan adları spam siteleridir. Domain yaşı yüksek olan sayfalar, uzun süre düzenli hizmet verdikleri ve her zaman üst sıralarda yer aldıkları için arama motorlarının güvenini kazanırlar. 
alan adının yapısı 

alan adının yapısı veya içerisinde yer alan anahtar kelimeler de arama motorları tarafından kullanılan bir sıralama sinyalidir. Alan adınızdaki kelimelerin web sitenizle alakasının olmaması büyük ihtimalle Google'ın gözünde  olumsuz bir sinyal olarak algılanır.Bu nedenle alan adı seçerken web sitenizin ilgili olacağı kelimeleri belirtmek için dikkatli olmanız SEO açısından daha iyidir. 

Ayrıca domain  süresinin kısa olması da  kötü bir SEO durumu oluşturur. Domain yaşı en az 3 yıl olmalıdır. Geçerlilik süresi 3 yıldan az  olan domainler, Google gibi arama motorları tarafından  geçici  site olarak kabul edilmektedir. Alan adının süresi ne kadar uzun olursa, SEO açısından o kadar ucuz olur.