En İyi SEO Backlink Sorgulama Teknikleri

img title

Backlink siteden  siteye link olarak adlandırılabilir. Siteler, referans ve bilgi amaçlı bağlantılar içerir.

En İyi SEO Backlink Araştırma Teknikleri 
 Bu sayede internet üzerindeki kaynaklar birbirine bağlanarak kullanıcılar ve siteler için oldukça kullanışlı bir yapı oluşturulmaktadır. 
.
Backlink neden önemlidir?
Arama motorlarının gözünde (tıpkı gerçek hayatta  olduğu gibi), ne kadar çok referansınız varsa, o kadar güvenilirsiniz. Arama motorlarında kullanıcılara güvenilir ve doğru sonuçlar vermek istediğiniz backlink sayısı bir sıralama faktörüdür. Daha fazla geri bağlantıya sahip sayfalar daha düşük sıralanır. Geri bağlantılar hakkında daha fazla  bilgi  için bkz. Geri bağlantı nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

SEO'daki en önemli adımlardan biri iyi bir strateji ve plan geliştirmektir. Stratejiler, aramanın yapıldığı yere, anahtar kelimeye, sektöre ve rakiplere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle SEO planı oluştururken izlenecek yolun detaylarını göz önünde bulundurmak, tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmak ve kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. 

Web sitenize gelen geri bağlantıları tespit edip  analiz etmeniz için araçlar hazırladık. 

Ahrefs 
ahrefs logo
Ahrefs, web sitesi sahipleri ve SEO ajansları için çok kullanışlı bir araçtır.Google gibi, kendi botları olan bu araç da web'i tarar ve web siteniz hakkında çok daha fazla bilgiyi basit ve anlaşılır bir şekilde sunar, örneğin: B. Web sitenize bağlantılar. Ahrefs'ten sitenize gelen backlinkleri analiz etmek için Site Explorer'a tıklayıp sitenizin adresini yazarak ücretli Ahrefs üyeliği oluşturduktan  sonra sitenizle ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. 

SemRush 

Semrush, tıpkı Ahrefs gibi  botları ile web'de gezinen ve web sitenize gelen linkleri kolayca görmenizi sağlayan bir SEO aracıdır. Tıpkı Ahrefs gibi, SemRush'a kaydolduktan sonra sol menüden Backlink Analytics'i seçip taramak istediğiniz sayfanın adresini girebileceğiniz için ücretli üyeliğiniz olmalıdır. Web sitenize  URL veya etki alanına göre bağlantıları görebilir ve farklı filtreler uygulayabilirsiniz. 

Moz, şüphesiz arama motorlarından en iyi şekilde yararlanan, dünyanın en iyi SEO aracıdır.Bu araç ile web sitenize son 30 gün hariç tüm geri bağlantıları görebilirsiniz. Aynı zamanda bu özellik sayesinde site ile ilgili domain uzantılarının dağılımını da görebilirsiniz. 

Diğer olarak işaretlenen kısım esas olarak .tr sonlarından (.com.tr, .gen.tr, info.tr itp.).Google'da uzantıların değerleri farklı olduğu için Türkiye'den bir web sitesinin şu uzantılarda backlink alması faydalı olacaktır: 

.com, tüm uzantılar .tr, .net, .org ve diğerleri.(Soldan sağa önem sırası) 

Google Search Console 
noindex hata çözümü 

Google'ın kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu ve Google Search Console'a eklenmiş ve doğrulanmış web siteleri hakkında birçok bilgi sağlayan bir araçtır. Web sitenizi bu araca ekledikten sonra sol tarafta Linkler butonunu göreceksiniz. Düğmeye tıklayarak web sitenize giden bağlantıları ücretsiz olarak kolayca görüntüleyebilirsiniz. 


Majestic SEO, tüm araçlar gibi ücretli aboneliği olan kullanıcılar için en etkili sonuçları sunuyor. Aynı zamanda geçmişe dönük  ve taze veri yetenekleriyle de puan toplar.Bu sayede geçmiş ve güncel backlink sayılarını karşılaştırmanıza olanak sağlayan Majesctic SEO, daha dengeli bir backlink stratejisi geliştirmenize yardımcı olacaktır.