Google Botları Nedir ve Nasıl Çalışır?

img title

Basitçe ifade etmek gerekirse, Google Bot, bağlantılar aracılığıyla web sayfalarında gezinmek için tasarlanmış bir robotlardır.

Google'ın veritabanını güncel tutmak için her bağlantıyı kontrol ederek bir sayfadan diğerine geçiş yaparlar. Sayfaları tarar ve tüm bilgileri kendi içinde kaydederler.

Arama motorları, yeni yayınlanan içerikleri bulmak için bir örümcek veya tarayıcı ekibi gönderirler. Bu işlem, Google'ın sadece bir saniyede 1 milyon GB'ın üzerinde veri toplamasına olanak tanır. 

Google Botları Nasıl Çalışır?

Tüm bu süreci tam olarak anlamak için arama motorlarının nasıl çalıştığını birlikte öğreneceğiz.

Google Bot, yalnızca bir bağlantıdan diğer bağlantıya gider, yeni yayınlanan URL'leri keşfeder ve JavaScript aracılığıyla görsel bağlantılarını, gezinme çubuklarını ve gizli bağlantıları gözden geçirirler. Böylece arama motoru, konusu ve belirli kıstaslara göre değeri ile birlikte içeriğinizi keşfeder. Uygun bir SEO stratejisine sahip olmak, web sitenizin iyi bir yapıya, ideal yükleme hızına ve konuyla tutarlı içeriğe sahip olmak anlamına gelir. 

Google Bot'un işini çok daha kolaylaştırmak için bazı önemli SEO ipuçları:

 

Taranabilirlik Nedir?

Taranabilirlik, temel olarak, SERP'lerdeki yani arama sıralamasındaki performansınıza bağlı olarak, Google Bot'un web sitenize ne kadar erişebildiğini ifade eder. Tarayıcılar sayfadan sayfaya gider ve doğru anahtar kelimeleri ve ilgili kelime öbeklerini arayarak bir dizin oluştururlar. DNS komplikasyonları, koruma programları veya yanlış yapılandırılmış bir güvenlik duvarı dahil olmak üzere sitemizi olumsuz etkileyebilecek tüm sorunları ortadan kaldırdığımıza emin olmalıyız.

Google botlarının web sitemizi taramasını nasıl sağlayabiliriz?

Web sitemizi Google botlarının taraması için, sitemizi optimize etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle şu ipuçlarını göz önünde bulundurmalıyız: