Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

img title

Google Discovery nedir? nasıl keşfedilir 
Google Discovery, Google uygulamasında önceki aramalara dayalı olarak kullanıcılara içerik önerir. Google Discovery veya "'keşfet'" Sayenizde, beğeninize göre videolar ve resimler oluşturma fırsatına sahipsiniz.

Google Discovery Nedir? 
Google Discovery Google arama uygulamasında yer alan yapay zeka odaklı bir içerik tavsiyesi sunan bir araçtır. Bir kullanıcının tarayıcı geçmişini ve ilgi alanlarını temel alan bu özellik yakın zamanda Feed olarak adlandırılıyordu.2017 yılında kullanıma sunulan Google Feed, kullanıcılarına alakalı içerik sunarak 800 milyondan fazla kişiye ulaştı. Bu başarı nedeniyle Feed, bu Google özelliğini geliştirdi ve adını Google Keşfet olarak değiştirdi. 

Google Discovery'ye nasıl erişebilirim? 
Google Discover, Google'ın sosyal medya uygulamalarına benzer bir uygulamadır. Bir arama motorunun aksine, burada görüntülenen içerik, arama sonuçlarının bir parçası  değildir.Google Keşfet'e katılmak için yapmanız gereken birkaç şey vardır, örneğin: B. Google Discovery'ye gidin. Kaliteli ve ilginç içerik oluşturmak için fotoğraf ve videoları kullanabilirsiniz. Mobil uyumlu bir web sitesi, mobil cihazlar için olmazsa olmaz olarak kabul edilmektedir. Markanızı oluşturmaya odaklanmak için Google'a güvendiğinizi göstermelisiniz. Açık veri ve yazar bölümü gibi alanlara ihtiyacımız var.Web sitenizi ve içeriğini mobil cihazlar için optimize ederken, şiddet içeren grafikler ve videolar içermemelidir. 


Google Discover verileri nasıl analiz edilir? Google Discover 
verilerini Google Search Console ile takip ederek analiz edebilirsiniz. İşte bu alanda görebileceğiniz bazı istatistikler. Toplam Tıklama, Toplam TO ve Toplam Gösterim gibi analiz kategorilerini kolayca bulabilirsiniz.Eskiden Google Feed olan bu uygulama, sosyal medyaya benzer bir algoritmaya sahiptir. Beğeni, yorum ve paylaşımları uygulamada kolayca bulabilirsiniz. 

Google Discover nasıl çalışır 
Google Discovery, mobil cihazlar için özel olarak hazırlanmış alakalı içerik sağlar. Bu yapı normal bir Google sayfasına benziyor.Sayfanın üst kısmında bir hava durumu tahmini ve arama çubuğunda bir haber akışı var. Bu bölüm, sorularınızla ilgili makaleler, ürünler, hizmetler ve çok daha fazlasını içerir. Google Keşfet'te güncellenmiş içerik bulamazsınız. Ancak, en son haberleri sağlamak aynı zamanda keşif akışını da etkiler. 


Google Discover'daki içeriği anlama 
Google Discovery'de bulunan içerik dinamik bir yapıya sahiptir.Yani bu içerikler sürekli güncellenerek değişiyor. Dolasıyla serp'teki anahtar kelime sıralaması gibi bir süreliğine kalıcı veya seo çalışmaları doğrultusunda yerini koruyabilen bir alan söz konusu değildir. Hedef kitlenizi iyi tanımanın durumunda onların ilgisini çekecek içerikleri çok hızlı bir şekilde üretip paylaşabilirsiniz. Ayrıca yayınlamış olduğumuz içerikleri hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. 

Neden Google Keşfet'e Çıkamıyorum?
Google Discovery'de görünebilmeleri için  bir takım işlemler yapılmalıdır. Bu  Google Keşfet süreçlerine ve politikalarına uyulmaması, izlenme sayısında düşüşe, hatta tamamen düşüşe neden olabilir. 

 Google Discover'da görebileceğiniz yazılar; 

- Organik trafiğin çeşitliliği (yaş, ilgili alan vb.) 
- Sosyal medya ile ilgili web sitesi kullanıcı trafiği ve web sitesi trafiği 
- Web sitesi ve web sitesinde dahili olarak bağlantı verilen sayfalar dahili SEO kriterlerini karşılıyor 
- Web sitesi mobil uyumluluk kriterleri 
- Sayfanın Core Web Vitals Güncellemesine göre mobil hız kriterlerini karşılaması 
- İçeriğin  anahtar kelime veya hedef kategorisinin Google tarafından fark edilebilmesi için ilgili içeriğin paylaşılan listelerde bulunup bulunmadığı 
- AMP- Optimizasyon bu süreci olumlu yönde etkileyebilir. 
- Google Search Console'da etkin sayfa kalitesi hatası yok