Hangi Web Sitesi ile Google'da Üst Sırada Çıkarım?

img title

Profesyonel web site fiyatlarını araştıranlar bir süre sonra "-Hangi web sitesi ile Google'da daha ist sıralarda ya da ilk sayfada çıkarım" sorusuna cevap aramaya başlar.

Web sayfası fiyatları arasındaki anormal durumdaki fiyat farkları insanlarda ucuz web siteleri Google'da üst sıralarda çıkmaz ve yüksek fiyatlı web siteleri kolaylıkla ilk sayfada yer alır." gibi bir algı oluşmasına neden olur. 

Öncelikle şundan emin olabilirsiniz, Google, web tasarım için ne kadar ücret ödediğinizle ilgilenmez. İlgilendiği bir şey varsa, o da web sitesinin müşterilerini (arama motorunu kullanan kullanıcıları) ne derece memnun ettiğidir.

Eğer Google'da üst sıralarda yer almak için web sitesi yaptırmak istiyorsanız Google'ın çalışma mantığını bilmelisiniz.

Ancak o vakit sahip olmanız gereken web sitesi özelliklerini (ve daha sonrasında da uygulamanız gereken stratejiyi) öğrenmiş olursunuz.

Şimdi gelelim Google'ın sıralama yaparken dikkat ettiği en önemli SEO kriterlerine:

1. Doğru ve Özgün İçerik

Arama motoru kullanıcıları ne arıyorsa onu vermelisiniz. Google'a "ucuz akıllı telefonlar" yazan bir kullanıcıya iPhone sayfanızı gösteremezsiniz.

Yani elma arayana elma, armut arayana da armutu verin.

Fakat bu arada elma ilgili sayfanızı oluştururken, elmanın faydalarını, fotoğraflarını ve nerede iyi yetiştiğini, içindeki vitaminleri, haftada kaç defa ve hangi saat diliminde tüketilmesi gerektiğini, uzmanların görüşlerini, videolarını kısaca elma ile ilgili A'dan Z'ye her bilgiyi en doğru ve özgün bir şekilde oluşturun. Kullanıcıyı içeriğiniz ile o kadar doyurun ki sizden sonra başka bir siteye girme ihtiyacı duymasın. 

Unutmayın, SEO'nun en önemli ayağı içeriktir. Doğru ve özgün niteliklere sahip bir içeriğin orijinalliği tartışılamaz.

Kabataslak, gerçek olmayan, kopya ile yazılan, kısa, anlamsız, çelişkili ve yetersiz bir içeriğin okuyucuyu doyurması olanaksızdır. Anahtar kelimeler kullanılarak hem istenilen bilgilere ulaşılmasının hem de faydalı, işe yarar bilgileri karşı tarafa aktarılmalıdır. Ancak içeriği anahtar kelimelere yüklenerek yapmak, sıkmak, karmaşık hale sokmak yine anlamsız bir bütüne tekabül edeceği için Google sıralama yaparken sitenizi daha alt sıralara düşürebilir. 

Google sıralama yaparken içeriğin aynısı ya da benzerinin bir başka web sitesinde olup olmadığını (kopya) da kontrol etmektedir. Öte yandan dilin yazım kurallarına uyulmuş olması içeriği daha kaliteli sunmakta etkilidir. İçeriğin dolu ve anlamlı bir kompozisyon oluşturması şarttır. Birbirinden kopuk, ayrık bir içeriğin anlam bütünlüğü de zayıftır. Eğer içeriğiniz okuyucu için yeterli derecede ise birey sitede kalmaya devam etmekte, başka bir siteye girmemektedir. Google kendi sistemiyle daha fazla vakit geçirilen ya da tekrar dönülen sitelerin sıralamasını değiştirebilmektedir. Açıkça belirtmek gerekir ki, içerik ne kadar fazla, kaliteli ve özgün ise sitenin niteliği de o kadar iyi demektir. 

2. Hızlı ve Güncel SEO'lu Web Sitesi

Şimdi gelelim önemli ikinci konuya. Kullanıcılar şunu çok iyi biliyor; benzer içeriği (ürün, hizmet, bilgi...) sunan bir çok site var. Sitelerdeki teknik seo özellikleri aynı içerik değerine sahip olan iki site varsa anlam kazanır. Yani sitenizin kalitesi ve seo özelikleri ne kadar gelişmiş olursa olsun eş değer içerik sunmuyorsanız rakibinizi geçmeniz zor. Peki nasıl fark yaratırsınız? Hız, mobil uyumluluk, daha iyi kullanım kolaylığı, yazılım ve diğer seo tekniklerinin daha güncel ve üst düzey olması gibi etkenlerle rakiplerinizin önünde olursunuz.

Web sitelerinin mobil uyumluluğuna dikkat edilmesi gerekir. Günümüz internet çağında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mobil üzerinden etkileşim kurmaktadır. Mobil uyumlu web siteleri web sitesi kullanıcıların içinde gezinme durumlarına göre kullanışlı olarak adlandırılabilir. Mobil uyumlu bir web sitesi kullanılabilirliği de artıracaktır. 

3. Marka Bilinirliği

İki rakip sitesinin de aynı kalitede özelliklere ve içeriğe sahip olduğunu varsayalım. Sizce hangi site ilk sırada yer alır? Marka bilinirliği, yukarıda saydığımız özellik kadar önemli etkendir. Marka bilinirliğinize kattığınız her şey size SEO olarak geri döner. İnsanlar işletmenizi arama motorlarında ne kadar çok ararsa, sosyal medyada ne kadar çok bahsedilirseniz o kadar iyidir. Yani insanlar sizi arasın, sizden bahsetsin, başka sitelerde sayfanızı paylaşsın, arkadaşlarına tavsiye etsin. Bunların hepsi size arama motorlarında seo puanı olarak dönecektir.

4. SSL Sertifikası (Https) Kullanımı

2017 yılında yapılan araştırmalara göre Google arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda ve sayfada çıkan web sitelerinin büyük bir çoğunluğunun https kullandığı yönünde bir sonuç çıkmıştır. Https aslında sitenizin güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Google, https olmayan sayfaların güvenli olmadığını ifade etmiştir. 2017 yılından bugüne gerçekleşen değişimler sonucunda https kullanan sayfalarda ‘güvenli’ ibaresi yer alırken; https olmayan web sitelerinde ‘güvenli değil’ ibaresi yer almaktadır.

Https önemli bir koruma ve kontrol kalkanıdır. Eğer bir web sitesinde https doğru bir şekilde oluşturulmamışsa o web sitesinde çok sayıda kopya sayfa problemi yaratabilir. Dolayısıyla sayfaların doğru bir şekilde yönlendirilmiş olması önemlidir. Https’nin sıralamada önemli bir Seo kriteri olduğunu bilmelisiniz.

5. Kullanıcı Deneyiminin İyileştirilmesi

Sıralamayı doğrudan doğruya etkileyen en önemli Seo kriteri kullanıcı deneyimidir. Web sitenizde de kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine yönelik çalışmaları asla göz ardı etmeyiniz. Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinin ilk adımı olarak web sitenizdeki içeriklerin düzenlenmesi olarak kabul edilebilir.

Web sitenizde bulunan içerikleri güncelleyebilir, uzunluklarını arttırabilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu içerikleri zayıf olan web sitelerinde daha az vakit geçirmektedir.

Öte yandan site düzeni de kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Karmaşık ve çok fazla alt başlığa sahip web sitelerinin kullanımı da zorlaşmaktadır. Kullanıcı deneyimi yüksek web sitelerinde site düzeni de sade ve anlaşılır bir şekilde dizayn edilmiştir. 

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek Seo altyapınızı da geliştirici bir kriter olarak öne çıkmaktadır. Kullanıcı deneyimi kullanıcılarla web sitenin birlikte resim yapmasına benzemektedir. Ne kadar güzel resim yaparsanız yapın. Eğer resmin kendisi kötü ise kullanıcılar sizinle birlikte o resmi yapmayacaktır. Resim iyi olmalı ki kullanıcılar da dahil olabilsin.

6. Kaliteli ve Güvenilir Backlink

Google SERP sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmak istiyorsanız doğru, kaliteli ve alakalı linkler kullanmalısınız. Link olmadan başarınızı pekiştirmek mümkün değildir.

Seo sıralama kriterlerinden belki de en hassas olanı ilgili link kazanımıdır. Herkes tarafından okunup, paylaşılabilen içerikler oluşturursanız pratik bir şekilde link kazanabilirsiniz. Kullanıcılarla bir sohbet havasında konuşuyormuş gibi içerikler oluşturmalısınız. İçerikleriniz ne kadar tatmin edici ve kapsamlı ise o kadar iyidir.

Öte yandan temasal panolar, grafikler ve infografikler oluşturup etkileyici ve ilgi çekici bir performans yakalayabilirsiniz. Bu sayede ilişkili link kazanımınız da artabilir. Bir sektörün önde gelen şirketlerini ele alan videolar hazırlayabilir ve onlar tarafından paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.