Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

img title

Kırık Bağlantı, boş veya var olmayan harici web sitelerine giden bir köprüdür. Bozuk bağlantıya tıklamak bir hata mesajına neden olur.

 Kırık bağlantılar, kullanıcılar üzerinde kötü izlenim ve profesyonel olmayan bir imaj bıraktıkları için programcılar ve web  tasarımcıları tarafından ele alınmalıdır. kırık bağlantı; Kırık Köprü veya Ölü Bağlantı olarak da adlandırılır.


Bozuk Bağlantı 
Bozuk bağlantı, çalışmayan bir web sitesine verilen bağlantıdır. Kullanıcı bağlantıya erişmeye çalışırsa, bir 404 sayfasına veya bir hata mesajına yönlendirilir. ikizler; Yanlış yazılmış bir URL, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerle kesilebilir: B. bir web sitesi kapatıldığında, bir sayfanın URL'si değiştirilir veya bağlantı verilen sayfa kısıtlanır. Web'deki en sinir bozucu kullanıcı deneyimlerinden biri, bozuk bir bağlantıdır. Kaliteli bilgi almak yerine "Sayfanız bulunamıyor". Metni görüntülemek rahatsız edici bir kullanıcı deneyimi olacaktır.Ancak web yöneticileri web sitelerini yeni konumlara taşıdıkları veya barındırmalarını yenilemeyi unuttukları sürece, bozuk bağlantılar İnternet dünyasının başına bela olmaya devam edecek. 

Bozuk bağlantılar, kullanıcıları var olmayan sayfalara yönlendiren bağlantılardır. Bozuk bir bağlantıya tıklarsanız, 404 hata sayfası alırsınız. Bu hata sayfası, istenen URL'nin mevcut olmadığını belirten standart bir HTTP yanıtıdır. Web'de mutlu bir şekilde gezinirken aniden bir 404 hatasıyla karşılaşırsanız, bu  kırık bir bağlantıdır.
.
.404 hata ve bozuk link arama motoru sıralamanızı olumsuz etkiler. Bu nedenle, görünürlüğü artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için bunları ortadan kaldırmanız ve oluşmalarını önlemeniz gerekir. 

4


Kırık bağlantı SEO için neden önemlidir? 
Bozuk bağlantı, Google arama sonuçlarını etkiliyor. Google'ın kalite derecelendirme yönergeleri, bir sitenin kalitesini belirlemek için bozuk bir bağlantı kullanır, ancak sitenizi bozuk bağlantılar için düzenli olarak kontrol edip bunları hemen düzeltirseniz yüksek kaliteli bir siteyi koruyabilirsiniz.

Dış bağlantılar 
Dış bağlantılar başka bir sayfaya yönlendiren bağlantılardır. Harici bağlantılar  başka bir web sitesine yönlendirdiği için harici bir bağlantı görüntülenir. Kontrolünüz olmadığı ve bu nedenle bağlantının ne zaman değişeceğini bilmediğiniz için harici bağlantıları kontrol etmek için daha fazla zaman harcamalısınız. Bu nedenle, bağlantının hala çalışıp çalışmadığını  zaman zaman kontrol etmelisiniz. Belirli bir web sitesine bağlantı verdiğinizi ancak web sitesi sahibinin birkaç ay sonra  bağlantıyı web sitesinden kaldırdığını varsayalım.Bu durumda botlar tarama yaparken bu linki başka bir siteye yönlendirir ve  kırık link olarak okur. 

Arama motoru robotları 404 hatası olan çok fazla sayfa bulduğunda web sitenizin değeri düşer. Bu nedenle sitenizdeki bozuk bir link sitenize önemli ölçüde zarar verecektir. Arama motorları sadece sıralamanızı değil, kullanıcıların gözündeki konumunuzu da düşürecektir. Kırık bir bağlantı nedeniyle kullanıcı memnuniyeti düştüğü için web sitenizin trafiğinin azalması normaldir.

Dahili bağlantılar 
Dahili bağlantılar, web sitenizdeki bir sayfadan diğerine yönlendiren bağlantılardır. Bu bağlantılar,  sitenizde en fazla kontrole sahip olduğunuz bağlantı türleridir. Dahili bağlantı, web sitenizin dizine eklenmesine ve arama motorlarında  daha iyi sıralanmasına yardımcı olur. 

Diğer sitelerden  kaliteli backlink alan bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu sayfa arama  sonuçlarında üst sıralarda yer alıyorsa, o üst sıradaki siteden sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı verebilirsiniz.Ardından, bağlantı değerini daha az geri bağlantı gücüne sahip diğer sitelere iletebilirsiniz. 


Bozuk bir bağlantıyı nasıl düzeltirim? 
Uzun bir süre, kırık bir bağlantının bir web sitesi için en kolay kazançlardan biri olduğuna inanılıyordu. Ancak, bu yönlendirmeleri düzeltmek, her şeyi yeniden yönlendirmekten daha önemlidir ve bunu herkes kolayca yapabilir. 


Kırık Linkleri Bulma 
kırık linki düzeltmek için öncelikle onları bulmalısınız.Sitenizdeki bozuk bağlantıları bulmanın birçok yolu vardır. Birincisi, Google Web Yöneticisi Araçları'nı kullanmaktır. "Tarama Hataları" Sitenizdeki bozuk linkler aşağıdadır. Ancak  harici sitelere herhangi bir kırık bağlantı bulamıyor. Başka bir seçenek de Google Analytics hesabınızda  özel bir 404 hata sayfası filtresi oluşturmaktır, böylece kaç tane hata olduğunu görebilirsiniz.Bu seçenek ayrıca bozuk harici bağlantıları izlemenize yardımcı olmaz. 

Peki bozuk harici linkleri nasıl buluyorsunuz? Sitenizdeki her  sayfayı inceleyerek ve çalıştığından emin olmak için her bağlantıya tıklayarak bunu anlayabilirsiniz, ancak bu uzun zaman alacaktır. Ancak, internetin değişme hızı göz önüne alındığında, bozuk bağlantılarla başa çıkmak için farklı yöntemler benimseyebilir. Ahrefs, SEMrush gibi SEO araçlarından yardım alabilirsiniz.
.
Arama Sonuçlarını İnceleme, Bağlantıları Çıkarma ve Hataları Kontrol Etme 404.
Bir arama terimi için  sonuçları bulmanın birçok yolu vardır. 

Görevi manuel olarak çalıştırmak ve sonuçları izlemek için MozBar'ı kullanabilirsiniz.  Google sıralamasında üst sıralara çıkmak için Mozbar'ı da kullanabilirsiniz, ancak Google bunu söyleyebilir. Bu nedenle, bozuk bağlantıları tespit etmek için kullanmak daha mantıklıdır. Bunu yapmak için Virante'nin ücretsiz Duplicate Remove aracını kullanabilir veya Excel'in veri tekilleştirme özelliğini öğrenebilirsiniz.

Tüm bağlantıları keşfettikten sonra, nihai 404 hedefiniz  olup olmadığını belirlemek için her bağlantının başlığını incelemeniz gerekir.Domain Hunter Plus veya Bağlantılarımı Kontrol Et'i kullandıysanız, bu işlemi atlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, basit bir HTTP durum kodu kontrolü kullanmaktır. Bu piyonlar ücretsiz araçlardır. http:// olmadan tüm URL'lerinizi kopyalayıp denetleyiciye yapıştırmanız yeterlidir ve 404 adresin tümünü sizin için  bulacaktır.
.
Potansiyel "Bağlantı Sayfaları" Bir liste derledikten sonra, bu sayfalardaki tüm harici bağlantıları çıkarmanız ve  Domain Hunter+ veya Check My Links gibi bir araç kullanarak 404.404 başlığın tümünü bulma sürecine başlamanız gerekir.