Kurumsal Logo Tasarımı Nedir ?

img title

Markanız için yapacağınız kurumsal çalışmalar listesinin ilk sıralarında yer alan kurumsal logo ve kartvizit, işini seven, hevesli, deneyimli ellerde tasarlandığında başarılı sonuçlar veriyor. Başarıdan kasıt ise hem kurumsallaşma, hem markalaşmadır. Marka adını taşıyan bir logo, sandığınızdan çok daha etkilidir.  Başarılı bir kurumsal logo tasarımı size ne kazandırır?

Kurumsal Logo Tasarımı;

Marka bilinirliği yaratır.

Bilinen markalar başka bir deyişle tanınan markalar potansiyel iş ortaklarınızın sizinle çalışmaya daha istekli olmasını sağlar.

Marka logosunun istenen etkiyi vermesi, ortaklarına, müşterilere ve eleman adaylarına güven verir.

Daha fazla nitelikli iş gücü iş ilanlarınıza ilgi gösterir. Bu da daha fazla nitelikli personel çalıştırmanıza yardımcı olur. 

Yapılan pek çok araştırma göstermiştir ki, müşterilerin ürün ve hizmet tercihinde tanıdık logolar öncelikli olmaktadır. Akılda kalan görseldir.

Bir şirketi değerli kılan tek şey kazançları değildir. Markalaşmayı başarabilenler için marka adı, marka logosu da maddi açıdan değer taşır. Şirketin değerini arttırır.

Kurumsal Logo Tasarımını Kim Yapmalı?

Kurumsal logo tasarımı gerçekten sizi geleceğe taşıyacak, marka bilinirliğinizin artmasına destek olacak bir logo tasarımı istiyorsanız bu işi uzmanına bırakın. Temel seviyede tasarım bilgisine sahip kişilerden bahsetmiyoruz. Tasarım bilgisine sahip, ilgili programları kullanabilen ama en önemlisi, marka kimliği, marka bilinirliği, marka algısı, marka kurgusu gibi konulara da hakim bir logo tasarımcısı ile çalışmalısınız. Böylece tasarımcınız ilgili adımları izleyerek sizi yönlendirecek sizin içinen uygun kurumsal logo tasarımı sonucuna ulaşmanızı sağlar.

Logo Nasıl Olmalı?

Kurumsal Logo Tasarımı, markanızın adeta vesikalık fotoğrafıdır. Onu simgeler, temsil eder nitelikteki akılda kalan görseldir. Logo, son derece sade olmalıdır. Çünkü sadelik azaldıkça akılda kalma olasılığı da doğru orantıda azalır. Ayrıca logonuz özgün olmalıdır. Sektörü ne olursa olsun başka bir markanın logosunu anımsatırsa sizin için pek çok olumsuz sonucu da beraberinde getirir. Ayrıca markanızı tescilletmenizde de sorun yaşamanıza neden olur. Bunlara ek olarak sektörü yansıtan, marka kimliğinizi tamamlayan bir etki uyandırmalıdır. Marka adını oluşturan harfler ya da kelimeleri içerebilir, ya da bir sembol veya amblem ile birlikte de tasarlanabilir. Elbette tüm bunlara ek olarak dijital dünyayı hesaba katıp logonuzun responsive olmasını yani kullanıldığı mecraya göre boyutunun uyarlanabilir olmasını da önemseyin.