Lazy Load Nedir?

img title

SEO çalışmalarında ve kullanıcı deneyiminin artmasında site hızı önemli bir rol oynamaktadır. Site hızını arttırmak için yapılabilecek birçok çalışma bulunmaktadır.

Lazy load (tembel yükleme), görselleri veya dosyaları hemen yüklemek yerine ihtiyaç duyulana kadar yüklemeyi geciktirmek demektir. İlk sayfa yüklenmesinde eğer bir görseli ekranda görmüyorsanız onun hemen yüklenmesine gerek yoktur. Lazy load sisteminde ekranda görselleri görmeye başladığınızda görseller yüklenir. Yani istekler ihtiyaç duyulduğunda yerine getirilir.

Lazy Load Avantajları Nelerdir?

Lazy load sisteminin sadece görseller üzerinde uygulanması bile birçok avantajı beraberinde getirir. Tembel veya gecikmeli yükleme olarak adlandırdığımız sistemin en büyük 2 avantajı sitenin ilk açılış hızını azaltması, sunucu yanıt süresini azaltması ve dolaylı olarak kullanıcı deneyimini arttırmasıdır. Tabii bu faydalar SEO performansınıza da yansıyacaktır.

Tembel Yükleme İçin Örnek

Örnek olarak mobil cihazda içerisinde 10 tane görsel olan bir blog içeriği okuduğunuzu varsayalım. Web sitesine ilk girdiğinizde açılış ekranında karşınıza büyük ihtimalle sadece 1-2 görsel çıkacaktır. Çünkü ekran boyutunuz sadece 1-2 görsel sığacak şekildedir (Görsel boyutlarına göre tabii ki bu rakam değişebilir). Siz sadece ekranda 1-2 görsel görürken neden geriye kalan 8-9 görsel de yüklensin? Sizler ekranda scroll yapıp diğer görsellere yaklaştığınızda Lazy load sistemi devreye girip görsele yüklenme isteği atmaktadır. Bu sayede web sitesinin açılış hızı düşmektedir.