Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir? Nasıl Bulunur?

img title

Web sitemizde bulunan bütün sayfaların birbirleriyle bağlantılı olması çok önemlidir. Eğer hiç bağlantı gitmeyen bir web sayfamız varsa Google o sayfaya ulaşmakta güçlük çekecektir. Site içi linkleme, site içi sayfalar arasında bağlantı kurar ve web sayfalarınızın otorite gücünün dağıtılmasında oldukça yardımcı olur.

Yetim Sayfalar, sitenizde dahili bağlantı almayan sayfalara verilen addır. Web sayfalarınız arasında hiç iç bağlantı almayan sayfalar varsa, bunlar yetim sayfalardır. Bu sayfaların Google'da ve diğer arama motorlarında bulunması zordur. 
.
yetim sayfanın SEO zararı nedir? 
Orphan Pages adlı yetim sayfalar, Google ve diğer arama motorları tarafından kolayca bulunmaz.Yine, endekslenemezler. Bu sayfalara erişim, web sitemize erişen Google dışı kullanıcılar için de daha zor hale getirilmiştir. 

Organik trafiğimizi artırmak istiyorsak  kullanıcılara Google'da arama yaptıklarında alakalı içerikler sunmalıyız. Ancak yetim sayfalar Google tarafından bulunamadığı ve dizine eklenemediği için bu sayfalar herhangi bir trafik oluşturmaz. 

Ortalama oturum süresini artırmak istiyorsak, kullanıcıyı mümkün olduğunca sitemizde tutmamız gerekiyor.İhtiyacımız olan her sayfanın dizine eklendiğini ve sitemizdeki sayfaların  bağlantılı olduğunu bilerek bunu yapabiliriz. Ancak, dahili bağlantılar kullanıcılar tarafından kullanılamadığından, kullanıcılar artık sayfalara erişemez. 
.
yetim sayfa sorunu hakkında ne yapılmalı? 
yetim sayfa hakkında yapabileceğiniz 2 temel  şey var. İlki, yetim sayfaları belirlemek ve bir site haritası oluşturmaktır.xml dosyası eklenecektir. İkincisi, web sitelerinin her biri için dahili bağlantılar oluşturmaktır, ancak yetim sayfaların, site haritanızda olsalar bile genel SEO'nuz için kötü olduğunu unutmayın. Bunun için hem site haritasına hem de dahili linklere sahip olmak en sağlıklısı. 
.
yetim sayfa nasıl bulunur?
yetim sayfayı bulmanın birkaç yolu var ama ben en kolay 2 yolu anlatacağım. Yetim sayfaları  Screaming Frog  veya Ahrefs  ile bulmak kolaydır. 
Screaming Frog'dan yetim sayfalar nasıl bulunur 
Screaming Frog'dan yetim sayfalar bulabileceğinizi biliyor muydunuz? Yetim sayfaları bulabilmek için öncelikle Screaming Frog aracında bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

Screaming Frog aracını açtıktan sonra en yukarıda yer alan sekmede ”Configuration” başlığının altında yer alan ”Spider” alanına tıklayınız.