Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?

img title

Web sitenizin içerikleri mümkün olduğunca özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Özgün içerikler sadece SEO için gerekli değildir. Özgün içerik ziyaret sayınızı arttırır. Ziyaretçilerinizi sitenize bağlar.

Peki özgün içerik ne demektir? Özgün içerik daha önce internet ortamına paylaşılmamış yazı, görsel materyal ve diğer içerik çeşitlerini ifade eder.

Peki sınırları nedir? Ne özgün sayılır ne kopya sayılır?

Basitçe tanımlamak özgünlüğü aramam motorlarının kıstasları belirliyor. İçeriğinizde bir iki satır bir yazı bile kopyalansa bu içerikte kopya var işaret konmaktadır.

Yani tatlı hinlikler ile bir yerden bir yazı bulup onun kelimelerini yer değiştirseniz bile o metin kopyadır.

En mantıklı içerik hazırlama yöntemi, aynı konulardan bile bahsedecek olsanız, kopyalayacağınız içeriği okumak ve aklınızda kalanı olabildiğince kendi cümleleriniz ile tekrar yazmaktır.

Peki içerik yazıcılara içerik yazdırdınız ama içinizde şüphe hala var. O zaman içeriğinizdeki kopya var mı yok mu nasıl anlaşılır?

Sizin orjinal zannettiğiniz metinden bir iki satırda olsa başka yerlerde görüyorsanız, o metni düzeltme vaktinizdir.

Arama motoru optimizasyonunda özgün içerik kriteri başlı başına diğer tüm kriterlerin abisi gibidir. İçeriğin özgünlüğü sizi zirveye taşıyacak ana motor olabilir.

Peki ne sıklıkta içerik yazmak doğrudur?

Siteniz haber sitesi veya blog tarzı bir site ise her gün zaten bir çok içeriğe sahip olacaksınız demektir. Arama motorları bunu doğal karşılıyor. Ancak bir oto yedek parçacı iseniz her gün girilen içeriğin o kadar da etkili olmadığını fark ettik.

Bu yüzden haftada bir iki defa 250 kelimeyi geçen içeriğin yazılması uygun olacaktır.

Bir de çok önemli bir noktayı da söylemeden olmaz. Text Mining kuralları gereği ( İleride bu terimden daha güzel bir şekilde bahsedeceğiz, ama arama motorunun kökü diyebiliriz. ) hangi anahtar kelime sizin için önemli ise onu defalarca kullanırsam daha etkili olur yanılgısına düşmeyin. Yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi başlıkta ve metin içinde biri iki yerde kullanmanız yeterlidir. Daha fazlasını arama algoritmaları spam kabul eder. Yani yazdığınız metin işe yaramak bir yana sizi aşağı çeker.

Özetle her şey doğal olmasa dahi metniniz rol yapsın, doğal gözüksün.