SEO Nedir ?

img title

SEO nedir ? 90’lı yıllarda ortaya çıkan SEO kavramı, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin kısaltmasıdır. Seo nedir sorusunun en yalın halinde açıklamasıdır.

SEO nedir,

Bir web sitesinin Google başta olmak üzere, birçok arama motorunda daha iyi konumlarda bulunması için yapılan çeşitli site içi ve site dışı çalışmaları içerir.

Arama sonuçlarında yüksek konumlarda bulunduğunuzda, ürün ve hizmetlerinizi arayan daha fazla müşterileriyeulaşırsınız.

1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin, BackRub (daha sonra bu isim hepimizin bildiği Google oldu) adını verdikleri bir arama motoru oluşturmak için çalışmalara başladılar. Bir ilki gerçekleştirmiyor, 1990 yılında Archie’nin oluşturduğu yoldan ilerliyorlardı.

Arama motorlarının doğması ile birlikte, kullanıcılar basit bir arayüz ile istediklerine ulaşabilecekleri bir navigasyona sahip oldular ve kullanımı her geçen gün artmaya başladı. Arama motorları günümüzde web siteleri için en önemli trafik kaynaklarından birisi haline geldi.

1- Marka Değeri ve Kurumsal Kimlik Analizi

Bu aşamada SEO çalışması yapılacak web sitesinin reel ve dijital dünyadaki marka imaj durumu analiz edilerek artı ve eksileri değerlendirilir. Kurumsal kimlik öğelerinin (logo, kartvizit, matbu evraklar, renkler, bütünlük vb.) kreatif durumları gözden geçirilir ve düzenlemeleri yapılır.

2- Ürün/Hizmet Kalite Durum Analizi

SEO hizmeti bir web sitesinin kullanıcılarla buluşturulmasını ücretsiz olarak sağlayan önemli bir iletişim aracıdır. İnternet dünyası her ürün ve hizmetin kullanıcılara gerçeği yansıtmayacak şekilde istendiği gibi aktarılabileceği bir dünyadır. Bu durum etik değerlere göre hizmet veren her SEO firmasının ya da uzmanının dikkat ettiği unsurların başında gelmelidir. Dolayısıyla SEO çalışmasına başlamadan önce kullanıcılarla buluşturulacak ürün ve hizmetlerin kaliteli olup olmadığının analizinin yapılması şarttır. Hiçbir ahlaklı SEO'cu yaptığı çalışmaların sonucunda konum elde eden firmalarla mutsuz müşteriler oluşturarak onlara kötü satın alma deneyimleri yaşatmak istemez. Özellikle Google ve Facebook platformlarındaki bazı firmalar için yapılan olumsuz müşteri yorumları ve şikayetler bunlara örnektir. Sonuç olarak hedef kitlesini kandırarak para kazanmaya eğilim gösteren hiçbir firmaya SEO desteği verilmemesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Seo Nedir ?

Search Engine Optimization seo hizmeti seo nedir seo