SEO Temeli, Google Webmastertool

img title

Web Sitesi yaptıracaksanız, web Siteniz varsa ve SEO çalışması yapıyor ve yaptıracaksanız, mutlaka ama mutlaka ilgilenmeniz gereken, başkasına güvenip emanet edemeyeceğiniz bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz.

Web sitesi yaptırmak, SEO Çalışması yaptırmak başlı başına zaten karışık bir iş. Bu yüzden web tasarımcılar, web tasarım firmaları ve SEO danışmanlarından yardım alıyorsunuz.

Ancak her hizmet alacak firma, kişi gibi mutlaka bilmeniz gerekenleri öğrenmeden yardım alacağınız kişilerin karşısına gelirseniz çoğu zaman iyi niyetin dışında bir korumanız olmadan yola çıkmışsınız demektir.

Rakipleriniz, Sevmeyenleriniz Sizi Google'dan Çok Basit bir Şekilde Silebilir!

Bu yüzden yazılarımızda “Bilmeden Gelmeyin” anlatımları yapmaya başlayacağız. Negatif SEO Nedir? Ana fikir olarak bahsedeğiz.

İlki ve bizce en önemlisi bilmeniz şart olan arama motorlarının “Webmastertool, Search console” bölümleri.

Bu bölümlerin adı webmaster diye başlaması büyük bir yanılgıya yol açıyor. Bu kısımdan sadece web tasarımcısının değil, firma sahibi ve kişisinin de bilgisi ve haberi mutlaka olmak zorunda.

Webmastertool Nedir?

Özetlemek gerekir ise arama motorlarının çalışmasını destekleyen xml formatında site haritalarını bildirmek için ortaya çıkmış, ancak web siteniz ile ilgili arama motorları üzerindeki sorunları tespit için kullanılmaya başlanmış bir nevi arama motorları ile iletişim kurulan yerdir.

Yani arama motoru web sitenizdeki, ya da net olursak, en çok kullanılan arama motoru Google web siteniz ile ilgili problemleri bu bölümde gösterir.

Elbette çok daha karışık işlerinde takibi buradan olur ancak bunları daha sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Ancak web sitesi sahibi olarak bilmeniz gereken öncelikli bölüm, “Manuel İşlemler” bölümüdür.