Site Dışı Seo Nasıl Yapılır ?

img title

Site dışı Seo ya da sayfa dışı Seo çalışması, site dışından başka bir web sitesinden bağlantı veya link almadır. Site dışı  Seo çalışmasının temelini birden fazla web sitesi arasında kurulan organik ilişkiden almaktadır. Örneğin; web sitenizde bir içerik paylaştınız. Başka bir web sitesi yazdığınız yazıyı oldukça verimli ve etkili bulup kendi web sitesinde link vererek yayınlayabilir. Bu sizler için en olağan site dışı seo çalışması olur.

Öte yandan bizzat kendiniz birden fazla paravan web sitesi kurabilir ve aralarında ilişki kurabilirsiniz. Üstelik böylelikle daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve site trafiğinizi artırabilirsiniz.

Site dışı Seo çalışmalarında en etkili faktör, web sayfanıza yapılan bağlantıların veya linklerin sayısı ve niteliğidir. Web siteniz için bağlantılar oluşturma ve artırma yöntemleri şunlardır:

  • Herkes tarafından değer verilen içerikler oluşturun.
  • Web sitenizle ilişki başka siteler oluşturmak.
  • Sizlere bağlantı yapabilecek web sitelerini takibe alın ve onlara ulaşmaya çalışın.
  • Başkalarının bağlantı kurabilmesine yönelik imkan tanıyın.

Web sitenize yapılan bağlantıların sayısı elbette ki önemlidir. Fakat zaman içerisinde Seo teknik ve sistemin değişmesi ile birlikte bağlantıların kalite ve niteliğinin daha önemli olması kabul görmüştür. Bundan dolayı da paylaşılabilen içerikler ve link kazanımı sayfa dışı Seo çalışmalarını doğrudan doğruya etkilemektedir.

Sayfa dışı seo çalışmasının etkili olabilmesi için kaç tane dış bağlantı linkine ihtiyacınız var? İçinde bulunduğunuz sektörde ne kadar fazla rekabet varsa o kadar da fazla bağlantıya ihtiyacınız vardır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi burada esas olan bağlantıların kalitesidir. Seo çalışmalarının bir parçası olarak link satın alıp bağlantı oluşturma sıklıkla başvurulan bir seçenekti. Ancak Google böyle bir durumda web sitenizi alt sıralara atarak cezalandıracağını bilmelisiniz.

Site Dışı Seo ile Yapılan Bağlantıların Gücü Nasıldır?

Google ve Yandex bağlantıların sayısından çok kalitesine bakmaktadır. Ancak bu demek değildir ki sayı önemsizdir. Bağlantı miktarı da bir noktaya kadar önem teşkil etmektedir. İyi bir web sitesinden gelecek olan kaliteli bir bağlantı yani backlink birçok bağlantıya değerdir. Bağlantı kurmak öyle düşünüldüğü kadar kolay değildir.

  • Kendi alanında profesyonel olarak tanınmak için misafir bloglar yazmak
  • Sektörünüzü etkili bir şekilde yansıtan bir içerik oluşturmak
  • Kırılmış olan bağlantıları tespit edin ve onları aynı konuda yazılmış başka içerikle değiştirin.


Başka Site Dışı Seo Çalışmaları Nelerdir?

En iyi backlinkleri site dışı Seo planlamasının temelini oluşturmasına karşın, web sitenizin etki alanını genişletmek ve daha fazla backlinki barındırmak için farklı birçok yol ve yöntem bulunmaktadır.

Site dışı Seo çalışmaları kullanıcılara karşı güven ve marka bilinirliğinizi artırmaktadır. Öte yandan kullanabileceğiniz başka bir site dışı Seo çalışması ise video, ses kaydı ve görüntülerin de dahil olduğu web sitelerine backlink göndermektedir. 

Teknoloji geliştikçe tüketici davranışları da değişmektedir. Bu karşılıklı bir ilişkinin sonucudur. Seo’nun en etkili yönü şimdilerde ise site içi ve site dışı Seo çalışmalarını etkin ve planlı bir biçimde tek tek sıralamasıdır.

Web sitelerindeki gelen kaygılar daha çok özgün içerik ve web sitesinin hızı, kullanıcı deneyimi sağlamasıdır. Ayrıca anahtar kelimelerin de optimizasyondan geçmiş olması önemlidir. Sayfa dışı Seo çalışması da kaliteli backlinkleri teşvike etmektir.

Sayfa Dışı Seo Çalışmasında Backlink Nedir?

Web sitelerinde özellikle de sayfa dışı Seo çalışmalarında öne çıkan yöntemlerden biri de baclinktir. Backlink web sitenizde bulunan içeriklerinize ne kadar fazla web sitesi backlink verirse web sitenizin etki alanı genişler. Bu durum zamanla birilerinin özellikle de işletmecilerin link satın almalarına yol açtı. Fakat Google kısa zamanda bunun da önüne geçti. 

 Peki Sayfa İçi Seo Mu Yoksa Sayfa Dışı Seo Mu Önemlidir?

Sayfa içi seo ile sayfa dışı seo arasında bir seçim yapmak demek bir araba için motor ve tekerlek arasında seçim yapmak gibidir. Bu nedenle de ikisi de kayıtsız ve şartsız olmalıdır. Birbirleriyle tamamlayıcı bir şekilde çalışırlar.

Seo uzmanları daha çok sayfa dışı Seo çalışmalarına odaklanmadan sayfa içi Seo çalışmasına odaklanılması konusunda herkes uyarmaktadır. Bir araba şirketi araba yaparken önce kasasını, sonra motorunu ve en sonunda da koltukları yapar. Önce koltukları yapıp arabanın kasasını koltuğa göre yapan bir araba şirketi yoktur.

Seo çalışması bir defa yapılıp sonra da hiçbir zaman bakılmayan bir çalışma değildir. Seo çalışması sürekli, değişen ve dönüşen dinamik bir çalışmadır.  

profesyonel seo ajansı seo seo hizmeti seo nedir kurumsal seo