Sitemap Analizi Nasıl Yapılır?

img title

Temel SEO denildiğinde akla ilk gelen kriter veya analizlerden birisi sitemap.xml dosyasının analizidir. Çünkü sitemap dosyası taranabilirlik açısından son derece önemli role sahiptir. 

Sitemap dosyası; web sitenizde olan URL’lerin listelendiği, genellikle xml türünde olan dosyadır. Google botları web sitenizi tararken sitemap.xml dosyasında yer alan URL’leri tarayarak web sayfalarınıza rahatlıkla ulaşır. 

Google, web sitesini daha rahat bir şekilde tarayabilmek için Sitemap dosyasından yardım almaktadır. Sitemap dosyası ile Google’a önemli gördüğünüz sayfaları bildirmenizi sağlar. Ek olarak site haritasında yer alan bilgiler ile Google’a web sayfalarınız hakkında ekstra bilgiler sunabilirsiniz. Web sitenizde index veya tarama problemleri varsa ilk olarak sitemap.xml dosyasının analiziyle başlamanız gerekmektedir. 

Eğer ki Sitemap.xml dosyanızda taranmaması gereken URL’ler varsa veya 200 durum kodu haricinde açılan URL’leriniz varsa sitemap.xml dosyanızı etmeniz SEO noktasında sağlıklı olacaktır.