Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir ?

img title

Sosyal medya uzmanlığı nedir, yukarıda da en kısa haliyle anlattığımız gibi oldukça kapsamlı ve tam zamanlı bir iştir. Bu nedenle özellikle kurumsal sayfaların sosyal medya yönetimi bu konuda eğitim almış sosyal medya uzmanı sıfatını taşıyan profesyonellerce yapılmalıdır. Sosyal medya uzmanlığı nedir sorusuna yanıt olarak marka bilinirliğini arttıracak pazarlama faaliyetlerini geliştiren ve bununla ilgili stratejileri oluşturup, uygulama ve yönetimi yapmakla sorumlu kişilere sosyal medya uzmanı denir diyebiliriz.

Sosyal Medya Uzmanının Barındırması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Sosyal medya uzmanı nedir sorusunu yanıtladıktan sonra sosyal medya uzmanı olmak isteyenlerin çok merak ettikleri bir diğer konuya geçebiliriz. Sosyal Medya Uzmanının Barındırması Gereken Nitelikler Nelerdir?

  • Bir sosyal medya uzmanı başarılı olmak için pek çok konuya hakim olmalı, çeşitli eğitimler almış olup değişen şartlar altında hızlı ve seri bir şekilde aksiyon alabilme potansiyeline de sahip olmalıdır.
  • İleri derecede bilgisayar ve akıllı teknolojileri kullanabilme becerisi olmalıdır. Grafik tasarım programlarını kullanabilmeli, 2 ve 3 boyutlu içerikler konusunda yetkin olmalıdır.
  • İnternet sitesi hazırlamak konusunda ve yazılım dilleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  • Güçlü bir analiz yeteneği ile hızlı karar alma becerisine sahip olmalıdır. Aniden gelişen olaylara dahi hızlı tepki verme becerisiyle marka adına fırsat yaratacak hamleler planlayabilmelidir.
  • Kullandığı dile tam hakim olmalı ve iletişim becerisi yüksek olmalıdır.
  • Rakip marka analizlerini yaparak temsil ettiği markaya dair aksiyonları planlama ve uygulama becerisine sahip olmalıdır.

sosyal medya sosyal medya uzmanlığı