Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

img title

Sosyal medya yönetimi nedir, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınladığınız içeriği oluşturma, yayınlama ve analiz etme sürecine denir. Amacı, bu platformlardaki kullanıcılarla etkileşim kurmaktır. Doğru bir sosyal medya yönetimi markanızı büyütür.

Sosyal medya yönetimi nedir,

 Etrafında araştırma yaparken sosyal medya nedir makale ve içeriklerine pek çok yerde rastladığınızı tahmin etmek zor değil. Son derece popüler bir kavram olan sosyal medya tanımı günümüzde insanların kullandığı en etkin iletişim yöntemlerinden biri olarak çok büyük ilgi görüyor. Her yaştan kullanıcı hem bilgi almak hem de kendini ifade etmek için önceliği sosyal medya platformlarına veriyor.

İnternet servisinin çift taraflı erişime açılmış olduğu yılları takiben oluşturulan ve kişilerin internet aracılığıyla veri paylaşımı yapabilmesini mümkün kılan araçlar “sosyal medya” adıyla anılıyor. En anlaşılır şekliyle de bilişim teknolojileri, sanal ve dijital uygulamalar yoluyla sosyal ağ, forum, chat platformları ve bloglar gibi iletişime aracılık eden mecraların tamamı sosyal medyayı oluşturmaktadır. Kişilerin bireysel veya markaların kurumsal olarak internete yüklediği kaynakların oluşturduğu sosyal medya, internet teknolojisi sayesinde mesafeleri ortadan kaldıran yönüyle de çok sayıda kullanıcıya hitap ediyor.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi nedir kavramına genel bir bakış yaptıktan sonra gelelim esas konumuz olan soruya; sosyal medya yönetimi nedir? Dünya üzerinde sosyal medya platformları dediğimiz uygulama, sayfa gibi sanal kaynakları kullanarak iletişim kurmayı tercih eden milyarlarca insan olduğunu düşününce bu mecraların kitlelere ulaşma becerisi hemen anlaşılıyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinde var olmak, çeşitli hesaplarla son kullanıcıya direkt erişiyor olmak markalar için önemli bir tanıtım pazarı. Daha çok tanınmak ve güçlenmek isteyen markaların sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaları da bunun en kolay yolu.

Ancak unutmamak gerekiyor ki bir ürünü temsil eden hesapların sosyal medya çalışmalarını yönetmek kişisel sayfalarınkinden çok daha farklı çalışmalar gerektiriyor. Sosyal medya hesaplarında kullanılacak hitap dilinden hangi yöntemlerin kullanılacağına kadar pek çok konuyu içeren bir plan yapılması ve tüm enstrümanların uyumlu şekilde kullanılması önem gösteriyor. Bütün bunların organize edilmesine de Sosyal Medya Yönetimi adı veriliyor. Pazarlama stratejileri arasında hızla ilk sıraya çıkan sosyal medya pazarlaması sosyal medya yönetimi yapan profesyonellerle kısa sürede çok başarılı sonuçlar verdiği için yüksek oranda ilgi görüyor.

sosyal medya yönetimi sosyal medya