Tıklama Oranı (CTR) Nedir ve Neler Etkiler?

img title

Tıklanma Oranı, arama  sonuçlarında belirli bir bağlantıya tıklayan kullanıcıların,  arama  sonuçları sayfasının tamamını görüntüleyen toplam kullanıcı sayısına oranı olarak tanımlanır. 

Tıklanma Oranı, arama  sonuçlarında belirli bir bağlantıya tıklayan kullanıcıların,  arama  sonuçları sayfasının tamamını görüntüleyen toplam kullanıcı sayısına oranı olarak tanımlanır. 

Tıklanma Oranı birçok ayrıntı etkileyebilir ve Tıklanma Oranı ne kadar yüksek veya düşük olduğunu birçok faktör etkiler. 
Arama sonuçlarının ilk sayfasında ne kadar üst sıralarda yer alırsak, TO'muz o kadar iyi olur. Özellikle  ilk 3 sonuçta olduğumuzda tıklanma oranımız alt sıralara göre çok daha yüksek. Bu üç nokta, genellikle ekranın görünür kısmında yer aldığından çoğunlukla tıklamaları temsil eder.

Arama sonuçlarında bir sıra  yukarı çıkmak TO'muzu ortalama 0'dan fazla artırır 

Web sitemizi kullanıcı için nasıl daha çekici hale getirebiliriz? 
Sunduğumuz ipuçları ile web sitemizi daha iyi sıralayabilir ve daha yüksek bir TO elde edebiliriz. Ancak burada kullanıcının arama amacı da oldukça önemli bir faktör olarak değerlendirilmelidir. 

 gibi işlemlerle ilgili ise kullanıcı araştırmasının amacı bilgi almak ise ayrıca ilk sayfalar B. Araştırma / fiyat karşılaştırma, satın alma, kullanıcı 3.arama motorlarında görünebilir. 

Aşağıdaki görseller, arama motorunda aynı konumda olmalarına rağmen farklı tıklama oranlarına sahip iki sayfayı göstermektedir: 


Arama motoru sıralamalarımız aynı olmasına rağmen tıklama oranlarımız değişebilir. farklılık. Aşağıda, bu farklılıklara neden olan terimler ve özellikler yer almaktadır: 

1. URL'de anahtar sözcüklerin kullanımı 
Microsoft, URL'ler açıklayıcı olduğunda, ücretsiz listelemelerin tıklama oranlarında daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur. 


Bunu göz önünde bulundurarak, öncelikle URL'lerimizin sayfayla ilişkili anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olmamız gerekir.Kısa  ve geniş veya uzun  ve özel  anahtar kelimeler içeren URL'lere sahip sayfaların TO'ları E'ye kadar ulaştı. Ancak, bir arama sorgusunda kısmi  bir eşleşme bile TO'muzu artırabilir. 

2. Sayfa başlığını değiştirin 
Sayfa başlığında bir veya iki  anahtar kelime kullanmalıyız. Hedef kitlemizin ihtiyaçlarını karşılamalı ve mümkünse sorularına cevap bulabileceklerine onları ikna etmeliyiz.

Aynı zamanda sayfa başlığı, kullanıcının duygularına etkili bir şekilde yön vermelidir. Bu şekilde onları hedefleyebilir ve tıklama oranını artırabiliriz. 

Sayfa başlıklarında sayıların yer alması da tıklama oranlarını artırdığı görülmüştür. 

3. Etkili Meta Açıklamalar Ekleyin 
Meta açıklamalar algoritmayı doğrudan etkilemez, ancak organik TO'yu etkiler.

Meta açıklamalarınıza "Harekete Geçirici Mesaj", "Şimdi Tıklayın", "Şimdi İnceleyin" gibi harekete geçirici mesajlar ekleyerek hedef kitlemizin ilgisini çekebilir ve onları web sitemize yönlendirebiliriz. 

Daha temiz bir seçim ve daha görünür bir Google profili için organik sonuçların bir listesini içeren şema işaretlemeyi kullanmak, kullanıcının bize tıklama getirebilecek istenen sonuca ulaşmasını da kolaylaştırır. 

Sayfa başlıklarının yanı sıra meta açıklamalardaki duygulara yapılan atıflar harika geri bildirim sağlar. 

Örneğin hastalıkla ilgili soruyu ele alalım. 

Duygusal başlık ve meta açıklama aşağıdaki cümleleri içermelidir: 

Konu başlığı: Erken  kanser teşhisi ile hayatta kalmak için bugün bilmeniz gereken 10 şey 

Kullanıcıların duygularına bunun gibi örneklerle değinerek, tıklama oranı üzerinde muazzam bir etki.

4. Zengin Snippet Kullanma 
Bu konuda yapılan araştırmalar, zengin snippet kullanmanın, zengin snippet içermeyen bağlantılara kıyasla tıklama oranlarını d7'ye kadar ve trafiği -40 artırabileceğini gösteriyor. 

Öne Çıkacak Sitemizde Kullanabileceğimiz Bazı Zengin Snippet'ler: 

Yorum Snippet'i 
Ürünler, yemek, film, uygulama gibi birçok farklı alandaki web sitelerini hedefleyen bu özellik, organik tıklamalarımızı artırmamızı sağlıyor – İlk bilgilerle kullanıcıları etkili bir şekilde artırmak için bant genişliği. Büyüme kazanabiliriz. 

Article  
farklı alanlardan (örneğin spor, haber, blog yazıları) haber veya yazı okumak isteyen kullanıcılar için oldukça etkili  bir snippet'tir. Başlık, metin ve görselden oluşur.

Article Snippet 1 

Band 
Sitemizde yemek tarifi, video, restoran veya kurs varsa kesinlikle kullanabileceğimiz  snippet türüdür. Şerit, diğer snippet'ler gibi içeriğimizi vurgular ve web sitemiz için kullanıcı tercihleri ​​üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. 

Ürün 
Özellikle e-ticaret sitelerinde  tercih edilen bu snippet türü, kullanıcılara aradıkları ürün hakkında fiyat, bulunabilirlik veya puan gibi birçok ön bilgi sağlar. 

Ürün Snippet'i 

Yerel İşletme 
En yaygın  snippet türlerinden biri. Kullanıcıya şirketimiz hakkında daha genel bilgiler sağlar.Bu, çalışma saatlerimiz, yol tarifleri, siparişiniz veya rezervasyon sürecindeki adımlar gibi birçok bilgiyi içerir.