Web Sitem Nasıl Olmalı?

img title

Web Tasarım firması arayışınıza Wertabra ile tanışıp son noktayı koyarak, benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Dakikalar İçinde Web Siteniz Hazır Olsun !!!

ETKİLİ, YENİLİKÇİ, DİJİTAL DENEYİMLER SUNMAKTAN GURUR DUYUYORUZ


WEB SİTE ÖZELLİKLERİ

Web sitesinde olması gereken özellikler web sitesinin başarısını belirleyen en önemli unsurdur. Web tasarımları belirli zamanlarda değişmektedir. Tıpkı sosyal medya mercaları gibi hemen hemen her sene büyük ve ünlü sosyal medya mercaları da tasarımlarında güncelleme yapar. Günümüzde kullanılan web tasarım modelleri 3 grupta incelenmektedir. Bunlar:

 • Duyarlı Web Site Tasarımı – Responsive
 • Adaptasyon Web Tasarımı – Adaptive
 • Likit Web Tasarımı – Liquid

Duyarlı web tasarımı diğer isim ile Responsive tasarım; mobil uyumlu ve duyarlı tasarım anlamına gelmektedir. Son günlerin en popüler tasarımlarından biridir. Adaptasyon tasarımları ise sabit ölçüler kullanılarak tasarım yapılmasını ifade eder. Ekran genişliğine orantılı şekilde uygulanmaktadır. Sayfanın daha önce belirlenmiş olan çözünürlüğüne ulaşana dek yapısı bozulmadan küçülmesi sağlanır ve belirlenmiş olan ölçüye ulaşıldığında diğer çözünürlüklere de odaklanmaktadır. Likit web tasarımı ise sayfanın standart çözünürlükten büyük çözünürlüğe ulaşmasına kadar sayfanın yapısını bozmadan büyümesini sağlayan bir tasarımdır. Küçültmede ise belirli bir çözünürlüğe kadar yapısının bozulmadan küçülmesi sağlanmaktadır. 

1. Başarılı Web Sitesi için Doğru Hosting Çalışması

Web sitesi için hosting çalışması için bulunduğunuz ya da hizmet verdiğiniz ülkede hostingi almanız gerekmektedir. Google ve akıllı arama motoru optimizasyonu sunucunuzun web sitenizin hedef kitlesi ile aynı ülkedebulunmasını istemektedir. Şayet web sitenizde bulunan ürün ya da hizmetler Türkiye’ye hitap ediyorsa, web site sunucunuzun Türkiye’de olması oldukça önemlidir. Arama motorlarında hedef kitlenizin girdilerine göre listelenmek için hosting kapsamında da optimizasyonların yapılması gerekmektedir. Genel olarak Türkiye lokasyonlu olan ve hizmet veren sağlayıcılar, Google Türkiye üzerinden yapılan aramalarda avantaj elde edecektir.

2. Organik İçerik Web Sitesinin Olmazsa Olmazı

Web sitesi için organik içerik sitenin görselliği kadar önemli detaylardan biridir. Mükemmel bir site tasarımı yapmak, kullanışlı bir arayüz oluşturmak ziyaretçileri sitede bir süre tutabilse de içeriğin kaliteli ve okunabilir olmadığı durumlarda ziyaretçiler sitede zaman geçirmeyecektir. İçeriklerin doyucu olması en önemli unsurların başında gelir. İçeriklerin kaliteli olmasının yanı sıra devamlılığının da olması gerekmektedir. Düzenli olarak siteye içerik yüklemesi yapmak gerekmektedir. Bir hafta boyunca bile siteyi ihmal etmeniz, sıralamanızda düşüşe yol açacaktır. Bundan dolayı da düzenli olarak içerik yüklemeniz gerekecektir. Bu noktada:
• Web sitenizde başka hiçbir sitede olmayan içerikler yüklemelisiniz.
• Arama motorlarını etkilemek ve gerekli geçer notu alabilmek için organik içerik kullanmalısınız.
• Web sitenize içerik hazırlarken içeriğin özgünlüğünü test etmelisiniz.

3. Web Siteniz için Medya Grafiklerini Takip Edin

Medya ya da video grafikleri web sitesinin başarılı olması için en önemli unsurlardan biridir. Web sitenize gelen ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalmasını sağlamak için medya ya da videolar kullanabilir ve bu grafikleri takip ederek, ne kadar uzun süre sitenizde kaldıklarını analiz edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; X nasıl kurulur? Aramalarında hem x’in kurulumunu yazı ile anlatabilir, hem de video koyarak sayfanızda daha uzun süre kalmalarına destek olabilirsiniz.

4. Web Sitesinin Görselliği Her Şeydir

Web sitesinin tasarımı ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Bazı siteler ne kadar kaliteli içeriğe sahip olursa olsun, tasarımı yetersizse ya da eski duruyorsa kullanıcı bu sitede vakit geçirmek istemeyecektir. Özenli şekilde yapılmış web siteler, kullanıcıların sitede kalmasını sağlar. Ancak siteniz gereksiz şekilde kalabalıksa bu noktada da kullanıcılar siteyi terk edecektir. Örnek vermek gerekirse, bazı web sitelerinde ana sayfada tasarıma ait olarak videolar oynatılır. Bu videolar internetin yavaşlamasına ve sitenin kullanışsız olmasına yol açar. Bundan dolayı site tasarımına ekstra özen göstermeniz oldukça önemlidir. Tasarımı yaparken kullandığınız renklere de önem vermeniz gerekmektedir. Aşırıya kaçan renkler göz yorabilir. Sağlık sitesi için kırmızı ya da turuncu gibi renkler tavsiye edilmez. İnsanlara güven veren mavi ya da hafif tonlarda yeşil kullanılması önerilir. Ancak spor ya da macera sitesi tasarımı yapacaksınız daha cesur renkler ile enerji oluşturabilirsiniz. Bu gibi detaylara dikkat etmek, başarının anahtarıdır.

5. Web Sitesinin Kolay Kullanım Özellikleri

Web sitesinin arayüzü mutlaka kolay kullanım için tasarlanmış olmalıdır. Sitenin kullanılabilirliğini etkileyen en önemli detay elbette hız olmaktadır. Şayet kullanıcı sitenizi bir ya da iki kez denedikten sonra zorluk yaşıyor ya da aradığınız bulamıyorsa, üçüncü sefer sitenizi kullanmayacaktır. Bundan dolayı da sitenizin trafiğinde azalma meydana gelecektir. Hız da web sitesi için en önemli detayların başında gelir. Sitenin açılma ve yüklenme hızı maksimum olmalıdır. Günümüzde internet, hızın diğer ismidir. Şayet kullanıcı otuz saniye beklemiş ve istediğini alamamışsa, o kullanıcıyı tamamen kaybedersiniz.

6. Mobil Uyumluluk En Çok Dikkat Etmeniz Gereken İşlerin Başında Geliyor

Günümüzde internet kullanım alışkanlıkları telefon ve akıllı tablet üzerinden yürümektedir. Çoğu kullanıcı internet sitelerine farklı akıllı cihazlardan girmektedir. Sitenize farklı telefonlardan giren kullanıcıların sitenizi telefondan olduğu gibi görmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra yüklenme hızı ve sayfanın ekrana tamamen sığabilmesi gibi detaylara da önem vermeniz gerekir.

7. İletişim Bilgilerinizi Yazmayı Unutmayın

Web sitesinde iletişim bilgileri oldukça önemlidir. Kullanıcıların siteyi güvenilir ve gerçekçi bulabilmesi için iletişim bilgileri görmesi gerekir. Özellikle potansiyel müşterilerin size ulaşabilmesi için web sitesi tasarlarken iletişim bilgilerinin kolay bulunabilir bir alanda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. İletişim sayfasında kişisel bilgilerin yanı sıra konumuzu belirten bir Google haritası olması da gerekmektedir.

8. Web Sitenizi Sosyal Medyaya Entegre Edin

Web sitenize sosyal medya hesaplarınızı entegre etmek Seo açısından avantaj sağlayacaktır. Çağımız, sosyal medya çağı olduğu için hesaplarınızla web sitenizi entegre etmeniz oldukça önemlidir. Aktif bir sosyal medya hesabı ile web sitenizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

9. Web Siteniz için Domain Süresi

Domain süresi göz ardı etmemeniz gereken br unsurdur. Domainin bitiş süresi ne kadar uzun olursa, Google, sitenizi o kadar ciddiye alacaktır. Geleceğe yatırım yapan bir site olarak kabul edecek ve siteyi daha hızlı inceleyecektir. 3 ya da 5 yıl gibi sürelerde sitenin kaydedilmesi gerekmektedir.

10. Seo Ayarlarına Dikkat Edin

Arama motoru optimizasyonu ayarları Web Siteniz için harcağınız tüm emeklerin karşılığını alacağınız yerdir. Google en çok Seo’ya önem vermektedir. Sitenizin üst sıralara çıkması ve Google’ın ilk sayfasında yer alabilmesi için Seo en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Seo ayarlarına önem vermeniz ve dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Seo sayesinde, siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkacak ve sitenizin trafiği de yükselecektir. Bu kapsamda temel olarak web siteniz için dikkat etmeniz gerekenler ise:

 • Modern bir arayüz tasarımı
 • Responsive tasarım ile kolay kullanılabilirlik
 • İletişim formu
 • Google haritası ile konum
 • Temel seo ayarları
 • Sosyal medya linkleri
 • Hakkımızda sayfası
 • Kaliteli ve özgün içerik
 • Hızlı ve güvenli sunucu kullanımı

Bu detayların tamamı bir web sitesi için olmazsa olmaz tüm özellikleri ifade eder. Her detayın doğru bir şekilde düşünülmesi ve titiz şekilde çalışmaları tamamlamak gerekir.

Hazır Web siteleri içinden beğendiğinizi seçin demo çalışmasını hazırlayalım. Yaptığımız tasarımı beğenirseniz çalışmaya başlayalım.    

Bu süreçte size atanmış olan müşteri temsilcimiz panel eğitimi ve aklınızdaki bütün sorular için size yardımcı olacaktır.

neler yaparız wertebra kimdir hakkimizda