Yoast SEO Ayarları ve Kullanım Rehberi

img title

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi veya içeriğini arama motorları tarafından tanınacak ve arama sonuçları sayfalarında daha üst sıralarda yer almak için potansiyel olarak daha fazla trafik çekecek şekilde optimize etme işlemidir. Yoast SEO sayfa içi SEO'yu kontrol etmeyi çok kolaylaştırır.

Tek bir eklenti ile yüksek kaliteli SEO için optimize edilmiş  içerik oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürüm, içeriğinizi tek bir  anahtar kelime için optimize edebilir. Ayrıca yoğunluk bilgisi ve okunabilirlik kontrolü gibi özellikler  sunar.Yoast SEO,  XML site haritası dizinini, meta etiketlerini ve açıklamalarını özelleştirmenize izin vererek teknik SEO uygulamalarını basitleştirir ve bir snippet önizleme özelliği sunar. Bu arada, ücretli sürüm tüm ücretsiz ve premium özellikleri içerir. Beş adede kadar  anahtar kelimeyi destekleyen bir URL yönlendirme yöneticisi ve dahili bağlantı önerileri içerir. İçerik kırıntıları, içerik türleri, medya, taksonomiler ve arşivler için seçeneklerle içeriğin SERP'lerde nasıl göründüğünü de kontrol edebilirsiniz. 

138 

 Yoast SEO WordPress'te nasıl kullanılır?
WordPress panosunun Eklentiler sekmesine gidin, Eklenti Ekle'yi seçin ve Yoast SEO'yu arayın. Kurulum ve aktivasyondan sonra kontrol panelinizde “SEO” sekmesini göreceksiniz. Ardından Yoast SEO'yu kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğer SEO eklentilerinden veri içe aktarın 
Başka SEO eklentileri kullanıyorsanız, ayarlarınızı yeniden düzenlemek yerine içe aktarabilirsiniz. Başınızın üstünde bulunan araçlar altında bulunan menüden SEO sekmesini seçin ve dışa aktar menüsüne tıklayın.İçe Aktar ve Dışa Aktar sekmelerini kullanarak geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde, ayarları kaybetmeden SEO kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Genel ayarları yapılandırın 
Devam etmeden önce, eklentinin web sitenizin teknik SEO'su için hangi en iyi uygulamaları kullanacağına karar vermesine yardımcı olmak için lütfen kurulum sihirbazını tamamlayın. WordPress panonuzun SEO-Genel bölümüne gidin ve web siteniz için gerekli yapılandırmaları yapmak için kurulum sihirbazını tıklayın. 

Web sitesi ayarlarınızı 9 farklı adımda yapabilirsiniz.Bu adımlar; 

Sitenizin yayında olduğunu ve indekslemeye hazır olduğunu onaylayın. 
Konum tipini belirtir. Google'ın 
Bilgi Grafiğinde bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için web sitenizin sahipliğini doğrulayın. 
Ardından, arama motoru görünürlük tercihlerinizi ayarlayın. 
Web sitenizi yönetecek kişi sayısını giriniz.
Sitenizin markasını optimize etmek için meta başlıkları ve değişken ayarları değiştirin. 
Yoast'ın haber bültenine abone olmak isteyip istemediğinize dair e-posta bilgilerinizi verin. 
Yoast SEO Premium'a yükseltmek isteyip istemediğinizi kontrol edin. 
Son olarak diğer eklenti işlemlerini uygulayın. Yoast SEO sizi bu ayarlamaları yapmaya yönlendirecektir.


Özellikleri Ayarla, Web Sitesini Özelleştir Genel menü 
'deki Özellikler sekmesinden tüm özellikleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.  Yoast SEO metafeld'i yazı düzenleyicinin altında veya yanındadır. Üç bölümden oluşur ve bunlar; İçerik Optimizasyonu, Topluluk ve Gelişmiş sekmeleri. 

İçerik Optimizasyonu, gönderinizin arama sonuçları sayfasında nasıl görüneceğini görmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan bir metin parçacığı önizlemesi içerir. Parçacık başlığını düzenleyebilir, içeriğini düzenleyebilir ve meta açıklamaları ekleyebilirsiniz.İçerik Optimizasyonu bölümü ayrıca şunları içerir: 

Anahtar Kelimelere Odaklanın: SEO analizinizi gözden geçirmeden önce  anahtar kelimelerinizi ve anahtar eşanlamlılarınızı belirleyin. 
SEO Analizi: Gönderinizin genel SEO performansını gösterir. Bu bölümde iç ve dış linklerinizin kalitesini, anahtar kelimenizin kalitesini ve dağılımını, görsel alt metninizin etkinliğini görebilirsiniz.  Okunabilirlik Analizi 
: Paragrafların ve cümle uzunluklarının okunabilirliğini kontrol eder ve  Flesch-Kincaid Okunabilirlik Puanı ile değerlendirir. 
Temel İçerik: Anahtar içeriği analiz edin ve genel bağlantı yapısını değerlendirin.
Analizi: İçeriğinizde en çok kullanılan kelime ve kelime öbeklerini gösterir. 
snippet önizlemesine benzer şekilde, Sosyal Medya sekmesi, gönderilerinizin Facebook veya Twitter'da nasıl görüneceğini önizlemenizi ve yönetmenizi sağlar. Resim ekleyebilir, başlığı ve açıklamayı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Gelişmiş Ayarlar bölümünde bazı gelişmiş SEO ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Arama motorlarında görünürlüğü yapılandırabilir, linkleri takip edebilir veya takibi bırakabilir ve meta-crawler ayarlarını yapabilirsiniz.Yanlış yapılırsa SEO'nuzu olumsuz etkileyeceğinden, bu sekmeyi ayarlarken çok dikkatli olmanız gerekir. Yoast SEO'nun Faydaları 
SEO başlığı, URL bilgisi ve meta açıklama ayarlayabilme 
SEO başlığı, URL bilgisi ve meta açıklama için optimizasyon ipuçları 
Gönderinizin mobil  ve Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini ön izleme 
Anahtar Kelime Kullanım Analizi 
Dahili Bağlantı Sayacı 
Öneri Aracı 
Dahili Bağlantı Önerileri 
Sosyal Paylaşım İçgörüsü 
Daha Fazla Anahtar Kelimeye Odaklanma Yeteneği 
Yoast SEO ve Arama Motoru Görselleştirmesi 
WordPress için Yoast SEO Eklentisi ayrıca sitenizin web'de nasıl görüneceğini ve arama sonuçlarında. Görünüm ayarlarını Yoast SEO'daki Başlık Ayarları sekmesinden özelleştirebilirsiniz. Bu sayede web sitenizin arama motorlarındaki görünümünü iyileştirebilirsiniz. Bu eklentinin ücretsiz veya ücretli sürümüne sahip olun, nasıl kullanılacağını kesinlikle öğreneceksiniz.İşte bilmeniz gereken temel özellikler ve faydalar; 

Anahtar Kelime Seçimi ve Anahtar Kelime Odağı: 

Bunlar, web sitenizin bu sayfasının sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime öbeğiniz, anahtar kelime araştırmasından gelmelidir. Anahtar kelime araştırmanızı doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu, web sitenizin ziyaretçi çekmesi için çok önemlidir. Anahtar kelime araştırmasının farklı yolları ve yöntemleri vardır.Ancak anahtar kelimelerinizi seçerken aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekmektedir. 

İnsanlar ne arıyor? 
Bunu kaç kişi  arıyor? 
Bu bilgiyi hangi formatta arıyorlar? 
Muhtemelen sıralamak istediğiniz birkaç anahtar kelimeniz vardır.Bu; Web sitenizin adresi, ürünleriniz, hizmetleriniz veya araştırmanız için anahtar kelimeler olan diğer konular gibi şeyleri içerir. Bu nedenle, önce web sitenizin temalarıyla başlayın. Aylık ortalama arama hacminizi ve benzer anahtar kelimeleri öğrenmek için bu anahtar kelimeleri Anahtar Kelime Araştırma Aracı'na girebilirsiniz. 

Programı anahtar kelimeleri aramak için de kullanabilirsiniz. Bunun için önce odak anahtar kelimesini programa girerek diğer anahtar kelimelere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayede SEO parametrelerini, anahtar kelime işlemlerini ayarlayabilir ve web sitesinin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra, bunları Yoast SEO eklentisini kullanmak ve SEO parametrelerinizi ayarlamak için kullanabilirsiniz.